Kategorie
Motoryzacja

Wszystko co musisz wiedzieć o oponach

Ilość i rodzaj oferowanych na rynku opon może doprowadzić nas do zawrotu głowy. Każdy producent w swojej kampanii marketingowej przekonuje, że jego opony są najlepsze. Jak w tym gąszczu informacji wybrać coś dla siebie?

Każda opona składa się głównie z odpowiedniej mieszanki gum i wzmocnienia oraz bieżnika. Istotnym w wyborze jest, aby w przypadku występowania różnych pór roku jak ma to miejsce w Polsce dobrać mieszankę gum oraz kształt bieżnika, które zapewnią nam bezpieczeństwo w podróży.

Obecnie na Polskim rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje opon:

• opony letnie, stosowane od wiosny do jesieni. Posiadają bardzo dobrą przyczepność na drodze suchej i mokrej w wyższych temperaturach. Opływowy kształt ich bieżnika zapewnia mniejsze opory toczenia oraz lepsze odprowadzanie wody. Dzięki temu generują mniej hałasu i oszczędzają paliwo;

• opony zimowe zawierają w swoim składzie większą ilość gumy naturalnej, dzięki czemu są o wiele bardziej sprężyste od letnich inie utwardzają się nawet w bardzo niskiej temperaturze. Opony zimowe mają głębsze rowki oraz dodatkowo lamele, czyli specjalnie ukształtowane rowki usuwające błoto pośniegowe. W wielu krajach europejskich, a także w niektórych rejonach Polski ich stosowanie w okresie zimowym jest prawnie wymagane;

• opony całoroczne – po latach nieobecności powróciły na światowy rynek. Niestety, te które spełniają prawne wymogi stosowania opon zimowych jest niewiele i są produkowane głównie przez wiodących producentów. Tego rodzaju opony są wypośrodkowaniem składu i cech przedstawionych powyżej opon letnich i zimowych. Z jednej strony oszczędzają czas i pieniądze na wymianę, z drugiej jednak strony, ich żywotność jest o wiele niższa niż opon letnich lub zimowych. Biorąc pod uwagę znacznie wyższą cenę zakupu, przemyślenia wymaga zakup tego rodzaju opon.

Abstrahując od opon całorocznych, każdego roku czeka nas dwukrotna wymiana opon. Prawie wszyscy producenci zalecają, aby opony zmieniać, gdy temperatura powietrza osiągnie wartość 7 stopni Celsjusza. Używanie opon zimowych w wyższej temperaturze spowoduje drastyczne zużywanie. Z kolei utwardzenie się opony letniej zimą spowoduje, że jej właściwości jezdne znacznie się obniżą.

Warto także zadbać o właściwe przechowywanie nie używanych opon sezonowych. Podstawowym warunkiem jest przechowywanie ich w pomieszczeniu zamkniętym chroniąc przed światłem słonecznym oraz wilgocią. Temperatura przechowywania powinna wynosić od 5 do 25 °C, z dala od źródeł ciepła. Istotnym jest, aby opony przechowywane były na specjalnych stojakach uniemożliwiających ich odkształcenie.

Wybór rodzaju opon nie jest więc sprawą skomplikowaną. Warto natomiast zadbać o właściwe ich przechowywanie zarówno zimą jak i latem.