Kategorie
Podróże

Kamperem na wakacje

Wyjazd na wakacje kamperem to świetny pomysł na przeżycie niezapomnianej przygody. Możliwość odwiedzenia wielu ciekawych miejsc w trakcie jednego urlopu, wizja zasypiania codziennie z innym widokiem za oknem, nieskrępowana miejscem noclegowym wolność – to tylko kilka zalet wakacji w samochodzie kempingowym. Tak naprawdę tylko od nas zależy jak zaplanujemy nasz wyjazd – może to być dłuższa wizyta na jednym, ale komfortowo wyposażonym polu biwakowym lub codzienne przemierzanie kolejnych kilometrów i odwiedzanie wartych uwagi atrakcji.

Jeszcze kilkanaście lat temu samochody kempingowe widywaliśmy głównie na amerykańskich filmach. Obecnie widok kampera na trasie nie dziwi już nikogo – zwłaszcza w miesiącach letnich. Poniżej chciałbym trochę przybliżyć temat kamperów i podróżowania samochodem kempingowym.

Kampery

Pojazdy kempingowe to samochody zbudowane na bazie samochodów dostawczych popularnych marek. W zdecydowanej większości opierają się na modelach do 3,5 tony dzięki czemu można prowadzić je posiadając prawo jazdy kategorii B – czyli na samochody osobowe. Na rynku znajdziemy firmy profesjonalnie zajmujące się budowaniem kamperów – oferuję one nowe samochody o naprawdę wysokim standardzie i komfortowo wyposażone.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć w tym miejscu fakt, że w Internecie znajdziemy pasjonatów którzy zdecydowali się wykonywać zabudowy samochodów dostawczych na własną rękę, jednak większości z tych pojazdów nadal daleko do standardów oferowanych przez pełnoprawny kamper. Niemniej jednak na pewno osobom tym należy się uznanie i podziw.

Nowoczesne samochody kempingowe oferują bardzo wiele wygód. Lodówka, kuchenka gazowa, toaleta, prysznic, telewizor, kuchenka mikrofalowa, grzejnik a nawet klimatyzacja – obecnie to właściwie standard. Osoby obawiające się o komfort będą naprawdę pozytywnie zaskoczone.

Podróż samochodem kempingowym

Wyjeżdżając w trasę kamperem warto poświęcić nieco czasu na odpowiednie, przede wszystkim rozsądne zaplanowanie podróży. Zwłaszcza jeśli zamierzmy odwiedzić większą liczbę miejsc. Dobrze jest tak zaplanować odległość między punktami postoju, aby przejazd nie zajmował zbyt dużo czasu – miejmy na uwadze to, że w trasie możemy natknąć się na różne nieprzewidziane sytuacje (korki, remonty dróg i wiele innych). Pamiętajmy również, że wyjazd na wakacje kamperem na być przyjemny i relaksujący, a nie powinien opierać się po prostu na odhaczaniu kolejnych punktów trasy „na siłę”.

Warto również sprawdzić jakie regulacje prawne dotyczące kamperów obowiązują w krajach przez które będziemy przejeżdżać oraz dowiedzieć się jaki rodzaj winiet autostradowych powinniśmy zakupić. Na pewno pomocny okaże się z tym Internet.

Warto w tym miejscu przypomnieć o tym, że w trakcie jazdy każdy pasażer kampera powinien przebywać w przeznaczonym do tego miejscu i mieć zapięte pasy bezpieczeństwa – absolutnie niedopuszczalne jest przebywanie na przykład w strefie noclegowej.

Kamper – zakup czy wypożyczanie?

Zakup samochodu kempingowego na własność to spory wydatek i w zdecydowanej większości przypadków całkowicie nieuzasadniony. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest skorzystanie z oferty jednej z wielu wypożyczalni. W naprawdę rozsądnych cenach możemy liczyć na nowoczesny, komfortowo wyposażony i w pełni serwisowany pojazd. W województwie śląskim jedną z lepszych wypożyczalni kamperów jest firma ProCamp Silesia – Wynajem Kamperów.

W ostatnich latach branża związana z samochodami kempingowymi bardzo mocno się rozwinęła – powstają liczne wypożyczalnie oferujące nowoczesne pojazdy w atrakcyjnych cena, bez problemu znajdziemy pola biwakowe ze świetnymi warunkami i doskonałą infrastrukturę. W Internecie znajdziemy strony i fora internetowe pełne wskazówek i materiałów ułatwiających zaplanowanie ciekawe podróży. Myślę, że nastał czas w którym każdy powinien spróbować tej formy spędzania urlopu.