Kategorie
Podróże

Egipt – najważniejsze informacje

Wybierasz się po raz pierwszy do Egiptu? O czym należy pamiętać i na co zwracać uwagę, a czego nie dowiemy się z ofert biur podróży? Jeżeli jesteś ciekawy, ten artykuł kierowany jest właśnie dla Ciebie.

Egipt to kraj o powierzchni trzykrotnie większej niż Polska. Dlatego już podczas planowania wycieczki do tego kraju wybierzmy kierunek zgodny z preferowaną formą wypoczynku oraz miejscami, które chcemy odwiedzić. Jeżeli planujemy urlop spędzić w hotelu, bez zwiedzania warto wybrać się na Półwysep Synaj. W tej destynacji znajdują się kurorty w Sharm El Sheikh i Taba. Już na wstępie otrzymamy bonus w postaci bezpłatnej wizy wjazdowej. W przypadku pobytu w afrykańskiej części Egiptu lub deklarowanej wycieczki do Kairu lub Jerozolimy zmuszeni zapłacić będziemy 25 dolarów za wizę.

Ilość gwiazdek hotelu nie zawsze odpowiada standardom europejskim. Wybierając hotel zasięgnijmy opinii w internecie bez korzystania z platform biur podróży. Unikniemy wtedy ewentualnych przykrych niespodzianek.

Z uwagi na kilkusetkilometrowe odległości nie wszystkie atrakcje historyczne będziemy w stanie odwiedzić. We wspomnianym Sharm wycieczka do Kairu lub Jerozolimy nie stanowi większego problemu. Dla wypoczywających w Hurghadzie lub Marsa El Alam wycieczki autokarowe w te rejony będzie niemożliwa. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, aby udać się z nich do Doliny Królów lub zwiedzić tamę w Asuanie.

Pamiętajmy, że Egipt to kraj muzułmański. W hotelach, kawiarniach i innych miejscach publicznych pracują wyłącznie mężczyźni. Zgodnie z zasadami religii alkohol dostępny jest wyłącznie dla turystów. Najmniej restrykcji z tym związanych występuje na Synaju. Czym dalej na południe kraju, tym nakazy i zakazy religijne są dominujące. W sklepach nie kupimy alkoholu. Dla turystów przygotowano sklepy, gdzie po okazaniu wizy można kupić alkohol, ale tylko do 48 godzin po przylocie. Zakaz sprzedaży alkoholu nie dotyczy lokali oraz dyskotek.

Warto bezpośrednio po przylocie udać się do apteki. Jeżeli mamy szczęście i w porze zimowej wybieramy się na 7 dni prawdopodobne jest, że unikniemy tzw. „zemsty faraona”, czyli bakteryjnego zapalenia układu pokarmowego. W przypadku wystąpienia choroby, leki przywiezione z Polski są praktycznie bezskuteczne. Za kilka dolarów kupimy natomiast odpowiednie tabletki w egipskiej aptece, które jeśli zażyjemy po wystąpieniu pierwszych objawów wyleczą w ciągu doby.

Pamiętajmy, że zakupy w Egipcie są rytuałem. Wprawdzie walutą obowiązującą w tym kraju jest funt egipski, wszyscy sprzedawcy z większą chęcią przyjmą dolary lub euro. Cena podawana przez sprzedawcę może zwalić z nóg, jednak jest to stawka wstępna i podlega negocjacji. Negocjacje są obowiązkowe. Zakup bez targowania przyjmowany jest nawet jako obraza. Jeszcze większą obrazą jest przystąpienie do targowania bez chęci kupna. Osobom nie lubiących fizycznego kontaktu odradzamy zakupy poza strefą hotelu lub lotniska.

Najważniejsze są jednak napiwki. Dolar lub euro zostawia się na łóżku dla sprzątających oraz obsłudze plażowej. Napiwek dobrze widziany jest także w hotelowych barach oraz lokalach na mieście. Nie jest natomiast tolerowany na stołówce, chyba, że wręczany dyskretnie kelnerowi.